Menu

miód z cebulką

Blog Mai i Radka, dla których jedzenie jest radością codziennego życia, największym hobby i emanacją kultury.

Trufle czekoladowe w 3 smakach

miodzcebulka

 IMG_20161224_114132

Nie jestem oryginalna. Kocham czekoladę jak pozostałe 90 procent ludzi. Trufle czekoladowe to perełki wśród czekoladowych przysmaków. Niestety ich cena jest również ekskluzywna. Kilka Bożych Narodzen temu odkryłam, że można te rarytasy przygotować samodzielne. I że niczego uch smakowi nie brakuje.

 

Składniki:

500 g czekolady 60-70%

500 g śmietanki 32%

80 g masła

2 pomarańcze

50 g luskanych orzechów laskowych

50 g żurawiny

Czekoladę i masło włóż do miski i rozpuść w kąpieli wodnej. Masy podziel na 3 części. Pomarańcze wyszoruj i zetrzyj z nich skórkę. Orzechy upraż na suchej patelni, a po ostudzeniu drobno posiekaj. Żurawinę również posiekaj.

Do pierwszej porcji masy dodaj połowę skórki z pomarańczy. Do drugiej- połowę orzechów, a do kolejnej- połowę posiekanej żurawiny. Masy dokładnie wymieszaj i wstaw na ok. godzinę do lodówki. Po tym czasie uformuj z nich kulki wielkości malego orzecha włoskiego.

Teraz kolej na obtoczenie trufli w smakach, jakie im nadalismy. Najwygodniej jest przygotować sobie 3 naprawdę małe miseczki i umieścić w nich kolejno: startą skórkę, orzechy i żurawinę. Trufle w danym smaku wkladasz do danej miseczki, lekko poruszasz ją na boki i trufla sama obtasza się posypką. Tak postepujesz aż do ostatniej.

Ostatnio miałam ambicję, żeby nie zjeść żadnej z nich aż do końca ich przygotowania, ale poległam już  w połowie roboty :).

Gotowymi truflami możecie się cieszyć nawet przez 2 tygodnie, pod warunkiem, że będą przechowywane w lodówce.

IMG_20161224_114243

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • marlenakalicka

    Genialny pomysł, muszę wypróbować twój przepis.

© miód z cebulką
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci