Menu

miód z cebulką

Blog Mai i Radka, dla których jedzenie jest radością codziennego życia, największym hobby i emanacją kultury.

Przystawka z buraków, gruszki i fety

miodzcebulka

 IMG_20161106_184759

Kolejna efektowna przystawka, która robi wrażenie, pomimo swojej prostoty. Można wrzucić do salaterki pokrojone buraki, gruszke i ser. Podsypując kiełkami i polewając oliwą.

Ale można inaczej.

Jest to propozycja dla tych, którzy wolą jeść pięknie, niz byle jak. 

 

 Składniki:

2 upieczone lub ugotowane czerwone buraki

2 dość twarde gruszki

100 g sera fety

5 orzechów włoskich

3 łyżki kiełków z pora

oliwa truflowa

 

Do wykonania tej przystawki potrzebna Ci będzie okrągła foremka, taka jakie są w zestawie foremek do kruchych ciasteczek. Moja ma średnicę 5 cm. 

Buraka obierz ze skóry i przekrój na 3 części w poprzek. Z każdego z nich wykroj foremką walec. Pokrój go w plasty o grubości 2-3 mm. Obierz gruszki i postępuj dokładnie jak z burakiem, pamiętając o wykrojeniu ostrym nożem gniazd nasiennych, jednak z jak najmniejszym marginesem, tak by z plasterków jeszcze cos pozostało :). Kolejny walec wytnij z sera feta. Pokrój na 3 mm plastry. Na  każdą z porcji potrzebne będą 3 plastry buraka, 2 plastry gruszki, 1 plaster fety.

Teraz złóż porcje : na talerzu ułóż plaster buraka, następnie koleno: gruszki, buraka, fety, gruszki, buraka. Połóż ćwiartke orzecha włoskiego i kupkę kiełków pora. Każdy stosik spryskaj odrobiną oliwy truflowej (można użyć oliwy z oliwek).

IMG_20161106_184545

© miód z cebulką
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci