Menu

miód z cebulką

Blog Mai i Radka, dla których jedzenie jest radością codziennego życia, największym hobby i emanacją kultury.

Owocowe trio

miodzcebulka

 IMG_20160709_183932

Kolejny deser inspirowany komuną. Nie mam pojęcia skąd nasze mamy miały takie pomysły, bo raczej wątpię, żeby inspirowało je pokolenie naszych babć, które musiały odnajdować się w jeszcze w ciekawszych, bo- w wojennych i powojennych realiach. W każdym razie desery, takie jak ten, to było dla mnie gratka. Nie wiem, czy moja mama robiła go dokładnie w ten sposób, jednak i mi , i dzieciom, i nawet Radkowi (!) bardzo on smakuje :)

 
 
składniki:
30 dag truskawek
30 dag czarnej porzeczki
30 dag malin
300 ml śmietanki 30 %
1 galaretka truskawkowa
1 galaretka porzeczkowa
1 galaretka malinowa
6 łyżek cukru pudru
gałązki i liście mięty
owoce do dekoracji


Galaretkę truskawkową rozpuść w 100 ml wrzątku. Odstaw do ostygnięcia. Do 3 wysokich naczyń włóż oddzielnie każdy z gatunków owoców, dodaj po 2 łyżki cukru pudru i zblenduj. Do zblendowanych truskawek wlej przestudzoną galaretkę truskawkową, 100 ml śmietanki i wymieszaj mikserem.
Wlej do wyłożonej folią spożywczą foremki keksówki o długości 30 cm. Wstaw do lodówki.
Po około godzinie przygotuj galaretkę z czarnej porzeczki ( znów rozpuść ją w 100 ml wrzątku). Ponownie dodaj zmiksowaną czarną porzeczkę i śmietankę. Wlej na zastygniętą warstwę truskawkową. Foremkę wstaw do lodówki. Na końcu identycznie postępuje się z malinami. I znów foremka ląduje na 2-3 godziny w lodówce. Po tym czasie deser można kroić w piękne plastry i podany ze świeżymi owocami smacznie zajadać.

 IMG_20160709_183633

© miód z cebulką
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci