Menu

miód z cebulką

Blog Mai i Radka, dla których jedzenie jest radością codziennego życia, największym hobby i emanacją kultury.

Jogurtowe ciasto z czarną porzeczką pod kokosową kruszonką

miodzcebulka
IMG_20160706_195656
Ciasto jogurtowe już opisywalismy na naszym cebulkowych blogu. Jednak jest tak uniwersalne, a przede wszystkim pyszne, że  podajemy je w różnoowocowych wersjach. Ponieważ czarne porzeczki darzę wielką miłością, ciasto jogurtowe nie mogło nie obyć się bez jej towarzystwa. Zaś dodatek wiórków kokosowych doskonale przełamuje kwaśność tych boskich, ale wykrzywiajacych minę w podkówkę, owoców.
 
Składniki na wierzch:
 
80 dag czarnej porzeczki
8 łyżek cukru
 
Składniki na kruszonkę 1:
1/2 szklanki wiórków kokosowych
1/2 szklanki cukru pudru
10 dag masła
 
składniki na kruszonkę 2:
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru pudru
10 dag masła
  
potrzebna będzie również:
blacha o wymiarach 25x 30 cm
pergamin
 
Poprzeczkę oplucz, odszypulkuj i przełóż do miski. Wymieszaj z cukrem. 
 Jaja wymieszaj drewnianą łyżką z cukrem i olejem. Dodaj jogurt , mąkę, sodę i proszek do pieczenia. Wymieszaj niedbale, nie przejmując się grudami.
Ciasto przelej na blachę (25x40 cm). Na nie wyłóż czarną poprzeczkę. Teraz przygotujemy kruszonkę nr 2. Do miski wsyp mąkę i cukier puder. Dodaj masło i palcami rozkruszając je,  jednocześnie z mąką i cukrem. Kruszonką posyp obficie owoce. Kruszonkę z wiórków kokosowych przygotuj analogicznie, mieszając skladniki w miseczce.
Owoce posyp kruszonką nr 2. Formę wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piecz przez 30 minut. Po tym czasie wierzch ciasta posyp kruszonką kokosową. Całość piecz kolejnych 20 minut. Późniejsze dodanie kruszonki kokosowej uchroni Was od jej przypaleniem. Wiórki kokosowe  są bardzo delikatne i podatne na wysokie temperatury. Podawaj po przestudzeniu.
 IMG_20160706_195824

 

© miód z cebulką
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci